Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanabilir.

Domain alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Sahip olduğunuz alan isimi değerli olsun!


Dünyada kullanımı en yaygın olan alan isimi (domain name) uzantıları sırası ile com, net ve org olarak sıralanabilir. Ancak domain tescil ettirmek istediğiniz alan isimi için yalnızca .com uzantılı sürümünü tescil ettirmeniz ileride markanız veya internet siteniz için mahzurlu bir vaziyet oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz uzantıları tescil ettirip kullanabilir, bu maksatlı bir durum olmasa bile markanız açısından rahatsızlık verici olabilir. 

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse , sadece falanfilanxx.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası falanfilanxx.net, bir diğer kullanıcı ise falanfilanxx.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir.
Özellikle com net org gibi jenerik uzantılı domain ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden, bu alan isimleri üzerinde artık hiçbir hak iddia faktörüz mümkün olmayacaktır. 

Dolayısı ile bir alan isimi tescil ettirirken şayet müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak beraber tescil ettirmeniz önerilir. 

".com" uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr info.tr biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz.