Firmanıza web sitesi kurmak mı istiyorsunuz? Yada kişisel bir siteye mi ihtiyacınız var? İşte bu soruların cevaplarını sizin için uzmanlarına sorduk.

Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet sitesi Nasıl Kurulur?

Web Yazılımında uzman firmalardan KolayWeb.net yazılımcılarından sizlere internet sitesi kurmak için en önemli bilgileri aldık.

İşte İnternet sitesi nasıl kurulur ve İnternet sitesi kurulurken dikkat faktörüz şart olan konular.

Öncelikle internet sitesi kurmak istiyorsak ihtiyaçlarımızı ve sahip olmamız gerekenleri ortaya çıkartmalıyız. Bir alan adımız kesinlikle olmalı. Alan isimi bizi internet üzerinde www.firmaadimiz.com gibi bir isimle temsil edecek. Uzantıda burda çok fakat çok önemli. Şayet Com.tr uzantılı bir alan isimi almak istiyorsak bunun için tescil dokümanı veya almak istediğimiz alan isiminin firma isminde geçiyor olması gerekecek. Türkiye'de sonu TR uzantılı alan isimleri, Nic.tr üzerinden satın alındığı gibi bizim gibi kayıt operatörü firmalardan da direk alabilirsiniz. sonu TR uzantısı ile biten alan isimlerinde evrak prosedürü fazla olduğu için genelde firmalar kayıt operatörleri aracılığıyla bu alan isimlerini kayıt ettirmektedirler.
 
Daha sonra internet sitemizi barındıracağımız biz Hosting alanımızın olması gerekmektedir. Hosting, internet sitemizin mimarisinin arsasıdır. Ancak bu arsanın bir takım özellikleri vardır. Hosting, bir sunucunun belirli bir oranda paylaşılarak bir çok kişiye aynı hizmeti vermek kasıtıyla heyetmiş bir barındırma seçeneğidir. Bu yüzden bulundumuz sunucunun müşteri kapasitesi de çok fakat çok öenmlidir. Şayet ki 2000 hosting alanı açık olan bir sunucu üzerinde faaliyet göstermeye çalışıyorsanız, internet sitelerinizin çok yavaş açılma gibi bir vaziyetle karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.
 
Bu yüzden tek bir sunucuda max. ne kadar müşteriyi barındırdıklarını firmalara sormanız gerekir. Bununla beraber sunucular 2'ye ayrılır. LINUX ve WINDOWS tabanlı sunucular. LINUX sunucular lisans gerektirmediği için kuran şirketlere ek bir fiyatı yoktur. Sunucuyu para verip alır ve üzerine ücretsiz işletim sistemi olan LINUX kurarlar. Size de bunu uygun fiyatla satarlar. Ama neyi satarlar ? Ücretsiz bir yazılımı, ücretli satarlar. Burda bir acayiplik sezinlemiyorsanız ve ucuza hosting aldım diye seviniyorsanız yazının devamını okumanıza gerek yok. Çünkü o saatten sonra muhattaplarınız çok çok değişik kişiler olacaktır. 
 
Ancak ben işime profesyonel sahip çıkmalıyım, internette var olmak benim için önemli diyorsanız, profesyonel şirketleri seçenek etmelisiniz. Windows sunucular ciddi lisanslar ödenerek kullanılır. Fakat güvenlik, ücretsiz yazılım ve açık kaynak kodlu yazılım kullanan sunuculara göre çok daha yüksektir. Her şeyden önemlisi ile ilgili uzman kişiler belirli bir standart bilgilerle artık uzmanlaşmıştır. Diğerinde ise tecrübe yanılma oldukça yüksektir. Windows sunucuları üzerinde ihtisas yapanlar sektördeki gelişmeleri daha sıklıkla takip eder. Ayrı olarak üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği fakültelerinde web teknolojilerinde kullanılmak üzere C# , ASP.NET dili öğretilmek ve bu yazılım dili de Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılım dilidir.
 
Bu doğrultuda ilerlerken kafamızı kurcalayan internet sitesi yazılımı ne olmalı suali oldu. Hemen yanıt verelim. Tabi ki de ASP.NET ile sitemizi yazdırmamız gerekiyor. Windows tabanlı bir sunucuda PHP yazılımı yazdırmanız çok da mantıklı değil. Bunun yerine Microsoft’un FRAMEWORK kütüphanelerini kullanan bir yazılım ile internet sitesi yaptırmanız çok daha mantıklı olacaktır.
 
Ve hiçbir zaman unutmayın. PARASIZ diye başladığınız internet sitesi yada e-ticaret sitesi işlerinde tam da en önemli noktalarda işin hep paralı olduğunu ve normal site yaptrımaktan çok daha fiyatlı olacağını bilmelisiniz. Örneğin aldığınız eticaret sitesinde mutlaka ödeme modülü eksik olacaktır. Diğer özellikler hep para ödediğiniz sürece aktif hale gelecektir. Bir de bakmışsınız ki ödediğiniz para 4 bin TL yi geçmiş, ve siz tanımadığınız insanlara internet üzerinden para gönderir vaziyete gelmiş, ve bu şekilde tanımadığıız insanlarla internet üzerinde işinizi kurarak, altı boş bir güven beslemiş olacaksınız.
 
Bunun yerine sizi her daim daim bu yolda yanlız bırakmayacak firmalara güvenerek karşılıklı öz data duygularına dokunarak ticaretinize biraz da siz sahip çıkmalısınız.