Casus yazılımların kendilerini çok iyi maskeleyebildiğini belirten BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan Casus Yazılımlar Konusunda Vatandaşlara Uyarı!

Başkanı'ndan Vatandaşlara Uyarı!

Casus yazılımların kendilerini çok iyi maskeleyebildiğini belirten BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Başkanı Ömer Fatih Sayan, yurttaşların bilmedikleri uygulamayı indirmemesi gerektiğini ve uygulamalara verdikleri desturlar ile ilgili dikkatli olmaları gerektiği ile ilgili uyardı.
 
Kullanıcıların şahsi verilerini yasaya aykırı yollarla elde eden casus yazılımların yine gündeme gelmesi ile beraber Gazete Habertürk'ten Esra Nehir'in suallerini cevaplayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) Başkanı Ömer Fatih Sayan, casus yazılımlar ile ilgili bilgi verdi ve yurttaşlara ikazlarda bulundu.
 
 
Casus yazılımların direk anlaşılamadığını ve kendilerini maskelediklerini belirten Sayan, ‘’Bunların hepsi casus yazılım olarak bilinmiyor. Application store’larda normal konuşmalarını kaydetmenize yönelik uygulamalar var.‘’ diyerek yurttaşların günlük hayatlarında kullandıkları uygulamaların da casus yazılım tehdidi oluşturduğunu anımsattı.
 
Casus yazılımların belirli bir sunuya bağlı olmadığı için yazılımın kaldırılmasının kolay olmadığını ifade eden Sayan, ‘’Hangi uygulamayı telefonunuza indirirseniz indirin kameraya, mikrofona, kılavuza, resim galerisi gibi yerlere ulaşım müsaadeyi istiyor. Bu müsaadeler aracılığıyla telefonunuzu aslında başkalarının ulaşımına açıyorsunuz.’’ derken, yurttaşları uygulama müsaadelerini kontrol etmeleri konusunda uyardı.
 
 
Uzmanların açıklamalarına göre casus yazılım olduğunu gizleyen standart uygulamalar da kişisel verileri arşivleyebiliyor. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’nın yaptığı analizler neticeninde e-devlet, HGS, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU, e-okul gibi yurttaşların sıklıkla kullandığı uygulamaları taklit eden 40 uygulamanın 32’si casus yazılım olarak saptadı.