Zirve yarışında haftaya lider giren Başakşehir, direkt rakibi Fenerbahçe ile evinde oynadığı maçta hiçbir varlık gösteremedi ve neredeyse gol pozisyonu olmadan maçı bitirdi ve zirveyi Galatasaray'a kaptırdı.

ZİRVENİN RENGİ DEĞİŞTİ, LİG YENİDEN BAŞLIYOR

1-Başakşehir'in puan kaybettiği haftada liderlik şansı olan Galatasaray, ligin son maçında kadrosu zayıflayan Antalyaspor karşısında net bir galibiyet aldı ve zirveye oturdu.
 
2-Beşiktaş ise evinde farklı bir galibiyet alıp özgüven tazeledi. Karabük karşısında ezici bir maç çıkaran Beşiktaş, liderle arasındaki farkı dörde indirdi.
 
3-Fenerbahçe, lider Başakşehir'i yenerek bu yarışta ben de varım dedi ve Aykut Kocaman'ın zaman zaman eleştirilen oyunu meyvelerini vermeye başladı ve ligin devamı için taraftarlarına ümit aşıladı.
 
4-Küme düşme yarışında ise son üç sıradaki Osmanlıspor, Konyaspor ve Karabükspor takımlarından Konyaspor, küme düşme yarışında direk rakibi olan Alanya'dan deplasmanda üç puanı aldı ve son beş sıradaki takımların tamamının puan kaybettiği haftayı karlı kapattı.
 
5-Ligin zirvesinde dengelerin değişeceği ve kopmaların başlayacağı haftalara girdik. Başakşehir, ligin en iyi futbolunu oynayan takım konumunda görülse de ligin sonlarına yaklaştıkça geçen sene yaşadıkları düşüşü yaşayacaklarını düşünüyorum. Bir Fenerbahçe maçıyla olacak iş değil tabi ama tecrübe denilen şey bize bunların olacağını düşündürüyor.
 
6-Galatasaray'ın rakiplerinin birbiriyle oynayacakları haftalarda nispeten kolay rakiplere karşı oynayacakları kolay görünen bir fikstürleri var ve puan farkı açılabilir.
 
7-Fenerbahçe, Aykut Kocaman'ın disiplinli oyununun nihayet meyvelerini almaya başladı ve bu oyun, kimi taraftarlar tarafından beğenilmese de uzun vadede sonuç veren bir oyun. Fenerbahçe'li taraftarlar içten içe şampiyonluk hesapları yapmaya başladı bile. Başakşehir maçındaki takım, bunların ümidini verdi.  Fenerbahçe'de bireysel hatalar azalırsa şampiyonluk yarışında Galatasaray'ın ardından en kuvvetli adaydır. 
 
8-Beşiktaş ise Şampiyonlar Liginde Bayern maçını düşüne düşüne, ligi akıllarından çıkardılar. Yeterince puan kaybı yaşadılar. Zorlu ve yorucu bir fikstüre giriyorlar. 5-6 hafta sonra Beşiktaş'ı yarışın içinden tamamen kopmuş olarak görme ihtimalimiz de var. Ama son iki senenin şampiyonu Beşiktaş söz konusu ise her şey olabilir. Bekleyip görelim..
 
 
9-Ligin dibinde ise Karabükspor, bir sürpriz yaşamazsak lige veda edecek ilk takım konumunda. Ligden düşecek ikinci takım ise Osmanlıspor. Ligin son iki sırasındaki bu iki takım, pek de ümit vaad etmiyorlar. Ama ligde oynanacak daha 13 hafta var. Her şey olabilir. Son düşme adayımız ise maddi sıkıntıların günden güne arttığı ve kulüp içindeki uyumsuzluğun ve gerginliğin her gün arttığı Antalyaspor.
 
MUSTAFA BOZKURT