Geçtiğimiz hafta Mobil Dünya Kongresi'nde Samsung, 2018 amiral gemisi telefonları olan Galaxy S9 ve S9+'ı tanıttı.Galaxy S8 modelleri ile arasındaki farkları merak ediyorsanız galerimizde inceleyebilirsiniz.

Samsung Galaxy S9, S9 Plus ve Galaxy S8, S8 Plus karşılaştırması

Boyut

Her iki Galaxy S9 modeli de 2017 modellerinden biraz daha kısa ve dar fakat ekran biraz daha genişledi.

Ağırlık

Bu arada yeni modeller e biraz daha ağır. Bununla beraber, ikisini de aynı anda tutmadığınız sürece, muhtemelen farkı bilemeyeceksiniz.

Renkler

Siyah, mavi ve gri seçenekler kuşaklar süresince hep vardı ancak, Samsung, leylak moru, altın ve gümüş rengini de sundu.
 

Yapı kalitesi

Bu Galaxy telefonların dördü de, ön ve arka camlarla kaplanmış ve alüminyum çerçevelere sahip.

Su direnci

Samsung yıllardır, amiral gemilerinde iyi bir su direnci özelliği sunuyor ve elbette S9 hattı değişik değil. IP68, aletlerin toz geçirmez ve 30 dakikaya kadar 1,5 m (4,9 ft) suya dayanıklı olduğu mananına geliyor. Bunu kendi kendinize test2 etmemenizi öneririz, çünkü bu telefonların bu konuda garantisi yok.

Ekran boyutu

Ekran boyutları S8'den S9'a ve S8+'den S9' e aynı kaldı.

Ekran-gövde oranı

Küçük boyut farklıklarına karşın ekranlar, geçen sene olduğu gibi aynı kalıyor.

Ekran çözünürlüğü

Her bir telefon ekranının çözünürlüğü 2017-2018 seneleri arasında değişmeden aynı kaldı.
 

Ekran tipi

Samsung, iPhone 8 ve 8 Plus'daki IPS LCD ekranlardan daha parlak renkler ve daha iyi kontrast sunduğu söylenen Süper AMOLED ekranlarını amiral gemilerinde kullandı.
 

Biyometrik

Yeni nesil telefonlar, parmak izleri, yüz tanıma ve iris taramaları da dahil olmak üzere son biyometrik sensörlere sahip. Aradaki fark, S9 ve S9+'ların bunları ekstra güvenlik için bir araya getirebilmesidir, bu yüzden, hem yüzünüzü hem de gözlerinizi aynı anda belirlemedikçe telefon kilidini açmayabilir. Telefonun arkasındaki parmak izi tarayıcısı da taşındı, şimdi yanında değil, kamera merceğinin altında duruyor.
 

İşlemci

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin'de Qualcomm’un, en son işlemcisi sekiz çekirdekli Snapdragon 845 bulunuyor. Dünyanın geri kalanı için Exynos 9810 sekiz çekirdekli işlemci sunuluyor.
 

Data deposu

Galaxy S9, çoğu amiral gemisi telefonunun son birkaç senedir kullandığı 4 GİGABYTE RAM temelini savunurken, S9+ bunu 6 GİGABYTE'a yükseltiyor.
 

Dahili depolama alanı

Galaxy S8 telefonları sadece 64 GİGABYTE dahili depolama alanından oluşan tek bir seçenek sunuyor ancak, S9 ve S9+ bu miktarı iki veya dört katı kadar arttırabiliyor.
 

MicroSD

Bu Galaxy modellerinin dördünün içindeki depolama alanı MicroSD kart yuvası yoluyla genişletilebilir. S8 ve S8+ için üst hudut 256 GİGABYTE, S9 ve S9+ ise 400 GİGABYTE'a kadar genişletilebilir.
 

Pil

Pil kapasitesi de değişmedi. Temel model hala 3.000 mAh pil, Plus modeli ise 3,500 mAh pile sahip.
 

İrtibat

Birçok rakibin aksine, Samsung şimdiye kadar 3,5 mm'lik kulaklık girişini kaldırmadı. Elbette Bluetooth kulaklıklarını yeniden de kullanabilirsiniz, ancak seçme hakkına sahipsiniz. Galaxy modelleri, USB Type-C üzerinden şarj olur.
 

Hızlı şarj

Hızlı şarj etme seçeneği kutudan çıkar çıkmaz mevcut. Dışarı çıkmadan önce hızlı bir şekilde şarj faktörüz gerektiğinde kullanışlı bir özelliktir.
 

Kablosuz şarj etme

Dört Galaxy modelinin tümü kablosuz olarak şarj edilebilir ancak, kablosuz bir şarj yuvasını ayrı satın almanız gerekiyor. Bu seçeneğe sahip olmak çok güzel, ama şu an için gerçekten ne kadar faydalı olduğunu bilmiyoruz.
 

Ön kamera

Ön kameralar değişmedi, ancak 8 megapiksel çözünürlü ve f/1.7 diyafram açıklığıyla yeterince iyiler.
 

Arka kamera

Birincil kamera, S8 ve S9 nesiller arasındaki iyileştirme için kilit alanlardan biriydi. Galaxy S9, kameranın otomatik olarak daha düşük ışıklı çekimler sağlaması için f/1.5 ve normal ışık altında daha fazla detay için f/2.4 olmak üzere geçiş yapabilmenizi sağlayan çift diyafram aralığına sahip.Aynı zamanda S9+'ın iki kamerası var. S9'daki ile aynı görüşe sahip geniş açılı bir lens ve f/2.4 açıklığı olan 12 megapiksellik bir telefoto lens.

Resim / video modları

Bu kamera yükseltmeleri ile etkileyici yeni video ve resim modları geliyor. Her dört telefon da Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ile çekilebiliyor ve saniyede 240 kare yavaş çekim yapabiliyorlar. Ancak yeni modeller S8'in 720p çözünürlüğü yerine Full HD (1080p) hızında çekim yapabiliyor.
 

İşletim sistemi

Galaxy S9 ve S9+, daha önceki modellerin bir yazılım güncellemesi ile ele geçirebileceği Android 8 ile önceden yüklenmiş olarak geliyor.
 

Asistan

Samsung, ses asistanı Bixby'yi tüm telefonlarında sunuyor.
 

Ödemeler

Dört telefon da Samsung'un kendi mobil ödeme sistemi ile donatılmış.
 

Çıkış tarihi

Galaxy S8 ve S8+, geçen yılın nisan ayında piyasaya çıktı, S9 ve S9+ modelleri ise 16 Mart'ta piyasaya çıkacak.
 

Ücret 

S9 ve S9+, S8 ve S8 ile biraz daha fazla ücrete piyasaya sürülecek gibi görünüyor.