İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde akıllı telefonların sürücüleri virajlardan önceden uyarmasını sağlayacak uygulama geliştirildi.

Yerli Yazılım; Viraj Uyarısı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde akıllı telefonların sürücüleri virajlardan önceden uyarmasını sağlayacak uygulama geliştirildi.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu ile Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Berat Can Şenel, akıllı telefonların sürücüleri virajlardan önceden uyarmasını sağlayacak uygulama geliştirdi.
 
İKÇÜ'den yapılan açıklamaya göre, uygulama sayesinde araç sürücüsü, viraja 400 metre kala hızı ile ilgili ikazlıyor.
 
Trafik kazalarının önüne geçmek, yaralanma, can kaybı, araç hasarları gibi parasal ve içsel kayıpları asgariye indirmeyi fakatçlayan uygulamanın beynelmilel kurultaylarda kabul gördüğü, beynelmilel indeksli mecmuada değerlendirildiği dile getirildi.
 
Gerçek ortamda viraj yapılarında test2 edilen mobil yazılım uygulamasının başarılı sonuç verdiği kaydedildi.
 
400 METRE KALA UYARACAK
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Alaybeyoğlu, araç kullanırken çalıştırılan uygulama sayesinde sürücünün rotasını belirlemesinin hemen peşinden yol vaziyeti ve virajların saptadığını belirtti.
 
Alaybeyoğlu, şunları kaydetti:
 
"Viraja hangi hızla girilmesi gerektiği ve tehlike hudutları da uygulama tarafından belirlenmiş oluyor. Geliştirdiğimiz mobil uygulama güvenli sürüş yazılımı ile viraja 400 metre kala sürücüye ikaz gidiyor. Böylece sürücü viraja yaklaşmadan çok daha önce aracın hızını düşürebiliyor. Benzer uygulamalarda ise viraja gelindiğinde sürücüye ikaz gidiyordu. Aşırı hız kaynaklı trafik kazalarını önlemeyi amaçlamaktayız. Araç kullanılabilen her yerde işimize yarayacak bir uygulama."