EFSANE GERÇEK OLUYOR! TAI tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-B, girdiği test uçuşundan başarılı bir şekilde ayrıldı.

YERLİ UÇAK HÜRKUŞ GELİYOR!

 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii(TAI) tarafından geliştirilen yerli uçağımız HÜRKUŞ-B, ilk test2 uçuşunu başarılı bir şekilde bitirdi. 2018’in ortalarına doğru Hava Kuvvetleri’nin stokuna katılması beklenen HÜRKUŞ-B, bir önceki modeli HÜRKUŞ-A’ya göre çok daha kararlı çalışıyor. Yeni uçağımız 90 saatlik bir sorti uçuşu yapacak. Bu uçuşlar esnasında uçağın motor, aviyonik, stabilize ve uçuş mükemmelliği gibi pek çok testi bitirecek.
 
 
Sınıfının en iyisi olarak gösterilen HÜRKUŞ-B, savaşlar için geliştirilmemiş olsa da kokpit, fırlatma koltuğu, oksijen desteği, iniş takımları ve ağırlık dayanıklılığı olarak bir jet kokpitine uygun olarak tasarlandı. HÜRKUŞ-A’dan 100 kilo daha hafif olan HÜRKUŞ-B, genel olarak sivil alanda kullanılacak.
 
 
Yapılan test uçuşundan sonra kimi değerlendirmelerde bulunan TAI Genel müdürü Temel Kotil, HÜRKUŞ-B’nin sivil alanda kullanılması için HÜRKUŞ-A’ya göre daha çok özellik içerdiğini dile getirdi. Kotil, “HÜRKUŞ-B, HÜRKUŞ-A’dan 100 kilo daha hafif, hızlı, çağdaş ve güçlü bir uçak. Bu varyant, daha istikrarlı ve daha kapsamı geniş bir uçak olarak tasarlandı” diye konuştu. Son senelerde askeri başta olmak üzere pek çok alanda yerli üretime geçme çabası olduğunu görüyoruz. HÜRKUŞ-B’nin dünyanın en iyi uçağı olduğunu kimse öne süremez elbette, ancak en azından bir yerlerden başladığımızı görmek sevindirici bir vaziyet.