Türk Mühendisleri; Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri 3 boyutlu hareket edebilen robot balık üretti!

Türk Mühendisler Robot Balık Üretti

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nden 7 öğretim üyesi, TÜBİTAK projesi dahilinde akıllı robot balık geliştirdi. Orkinos balığı düşünülerek yapılan ve 3 boyutlu hareket yeteneğine sahip olan robot balığın, akla gelecek her fakatçla kullanılabileceği belirtiliyor. 
 
Üzerinde bulunan sensörler sayesinde gerçek bir balık gibi hareket edebilme yeteneğine sahip robot balık, bu arada hız, ivme, konum, derinlik, sıcaklık gibi bilgileri de bilgisayara aktarabilecek.
 
Balığı TÜBİTAK projesi dahilinde yaptıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Gonca Özmen Koca, Bu çalışmada emelimiz 3 boyutlu hareket yeteneğine sahip, gerçek bir balığı tamamiyle model alarak bir tasarım yapmak ve bunu prototip olarak gerçilave ediştirmek.
 
3 boyutlu yazıcı kullanarak prototip gerçilave ediştirdik. Prototipimiz, bir ana gövde, 2 tane kuyruk ve bir tane de esnek kuyruktan oluşmakta. Bu çalışmanın emeli tamamen canlılardan esinlenerek ele geçirilmiş tasarımı robot bir balığa entegre etmektir. diye konuştu. 
 
 
Akıllı robot balığının bir çok şekilde kullanılabileceğini vurgulayan Koca,  Araştırma, gözlem, inceleme, bulgu ve askeri fakatçlı kullanılabilir. Ayrı olarak su altındaki tesislerin yeniden bulgu gözlem emeliyle arızalarının tespiti emeli ile kullanılabilir. Çalışma fakatç doğrultusunda gelecek vaat edecek bir vaziyete erişecek. 
 
Bu balık şu anda 3 boyutlu hareket yeteneğine sahip. Sensörler aracılığıyla hız, ivme ve konum gibi bilgilerini alabiliyoruz. 3 adet mesafe sensörü kullandık. Bununla engellerden sakınarak hareket edebiliyor.
 
Bir adet derinlik sensörümüz ve sıcaklık sensörü var. Diğer sensörler içinde ihtiyaç duyulan alt yapı mevcut. Çalışmalar yada karşı tarafın arayışı doğrultusunda bunlar şekillenecektir.
 
Bir üst akıl vasıtayla balığın yüzme modlarına karar veriliyor. Daha sonra gerçek bir balığın kuyruk hareketini model alan gerçek bir beyin sapı ile yapay sinir ağları modellemesi kullanıldı. Böylece kuyruğun ritmik hareketleri de gerçek bir balığa uygun şekilde robot balığa entegre edildi. dedi.