AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, kargosunda spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy'i başarıyla uzaya fırlattı.

Tesla nasıl bu hale geldi ? Neler Oluyor ?

 
 
Siz bu yazıyı okurken Tesla Roadster araba, içindeki cansız mankenle, hoparlörden David Bowie'nin şarkısını çala çala Mars'ın yörüngesine doğru ilerliyor.
 
Kiraz kırmızısı elektrikli Tesla'nın tekerleri uzay elbiselerinden yapılmış, yolcunun kemeri de takılı. "Astronot" şoförün yanına da uzaylılarla karşılaşırsa diye kullanışlı bir not iliştirilmiş: "İnsanlar tarafından Dünya'da yapılmıştır."
 
Arabanın önpanosuna "Panik olma!" yazılı.
 
Photoshop'da yapılmış başarısız bir resim gibi dursa da, fotoğraflar gerçek. SpaceX şirketinin kurucusu ve bu büyük şovun mimarı Elon Musk dahi, yaşananları şaşkınlıkla izliyor. Musk'ın "Çılgınca şeyler gerçek olabiliyormuş" demesi de bundan.
 
İyi de, biz bu noktaya nasıl geldik?
 
Elon Musk bir süredir uzaya fırlatılacak güçlü bir roketin seyyaremizi çmerhaleleyen yüksek enerjili ışınım kemerinden geçerek uzayın derinliklerine yol alacağı bir görev için çalışmalarını sürdürüyordu.
 
Salı günü, SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, Musk'ın Tesla spor arabasıyla birlikte Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Uzay üssü yakınlarında toplanan yüzbinlerce kişi gökyüzüne bakarak bu tarihi ana şahit oldu.
 
 
Geri sayımdan dakikalar önce Nasa'nın iletişim sorumlusu Jeff Lucas, görevin başarılı olacağından emin değildi. Hem de izleyicilere "Turuncu dumanlar kuleyi kaplayıp hemen peşinden dağılana kadar alkışlamayın" diye konuştu.
 
Nihayetinde rüzgar dağıldı, gökyüzü netleşti ve Falcon sis ve buharların arasından tarihi yolculuğuna başladı. Kalkışta kullanılan üç roketten ikisi başarıyla Dünya'ya geri indi. SpaceX'in fırlatma merkezinde hoparlörlerden Life on Mars (Mars'ta hayat) şarkısı çalmaya başladı.
 
Roketin yörüngede birkaç yüz milyon hem de milyarlarca sene kalacağı düşünülüyor.
 
Fırlatışın 90 milyon dolara mal olduğu düşünülürse Musk'ı tenkit edenler de yok değil.
 
NASA da, insanları aya ve daha sonra da Mars'a göndermek için Space Launch System (SLS) ismini verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor. SLS de uçuş başına 1 milyar dolara mal olacak.
 
Bu yüzden birçok kişi Musk'ın neden bu kadar pahalı bir gösteri uçuşu yapmaya karar verdiğini merak ediyor. Çağımızda dünyanın en güçlü roketi olan Falcon, daha işe fayda yükleri uzaya taşıyamaz mıydı?