18.34'te semaya bakarsanız, oldukça ender rastlanan bir sema olayını kısmen bile olsa görmeniz olası olacak. 'Süper Kanlı Mavi Ay' TSİ 18.34'te Türkiye'den kısmen de olsa izlenebilecek. Türkiye'den bakıldığında Dünya'nın gölgesi Ay'ın hemen hemen yarısının üzerine düşmüş şekilde görülecek.

Süper Mavi Kanlı Ay Ne Zaman ,Saat Kaçta ?

Türkiye'den bakıldığında Dünya'nın gölgesi Ay'ın hemen hemen yarısının üzerine düşmüş şekilde görülecek. Bugünkü dolunayı üç şey ayrı olarak özel kılıyor. Akşam Ay her vakitkinden daha parlak bir renge bürünecek, hafif kırmızı görünecek ve "mavi" olacak. Tutulmanın en iyi izleneceği yerler ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri.

NEDEN SÜPER?

Bu akşam Ay, Dünya'ya en çok yaklaştığı noktada olacak. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 360 bin 198 kilometreye kadar inecek.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri, Süper Ay esnasında Ay'ın normalden daha büyük ve yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görüneceğini söylüyor.

NEDEN KANLI?

Süper Ay, akşam Dünya'nın gölgesinde kalacak. Bu da Ay'ın hafif kızıl bir renge bürünmesini sağlayacak. Bu olaya "Kanlı Ay" tecrübe ediyor.

Güneş ışınları Dünya'nın atmosferinden geçerek Ay'ın yüzeyine indiğinde bu kırmızı rengi veriyor.

 

NEDEN MAVİ?

Mavi Ay olayının isimi gibi mavi renkle bir ilgisi yok.

Bir ay içerisinde olan ikinci dolunaya "Mavi Ay" tecrübe ediyor.