İSTANBUL'da kripto para olarak bilinen 'Bitcoin' ticareti yapan bir firmada çalışan ve farklı kişiler adına sahte hesaplar açarak çalıştığı firmayı dolandırdığı iddia edilen şüpheli tutuklandı.

Dolandırıcıların yeni mecrası : Bitcoin

 
Türkiye'de kripto para denilen 'Bitcoin' ticareti yapan 4 büyük firmadan birisi, para yatırmadığı halde, para yatırılmış gibi gösterilerek, açılan düzmece hesaplar üzerinden dolandırıldığı yönünde İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine ihbarda bulundu.

EVİNDEKİ BİLGİSAYARLARDAN İŞLEM YAPTI YAKALANDI

Polis ekipleri, yaptığı çalışma üzerine tahkikat başlatarak firma çalışanı Aykan D.'nin, mesai arkadaşlarının sistem şifrelerini usulsüz olarak ele geçirdiğini, bu hesaplar üzerinden de tanıdığı 2 kişi hesabına, 1 milyon 500 bin lira güvence yatırmadan yatırmış gibi göstererek 'Bitcoin' aldığını belirledi. Ekipler, Aykan D.'nin şirketteki işlemlerde dikkat çekmemek için evindeki bilgisayarlardan 15 gün süresince giriş yaptığı ve iki hesap üzerinden kısa süreli alım satım yaparak 200 bin lira zarar ettiğini, hesaplarda kalan 1 milyon 300 bin lira olan 'Bitcoin'i de nakde çevirerek hesabına hesap açtığı 2 kişinin banka hesaplarına yatırtarak çektirttiğini belirledi.
 

EVİNDE 680 BİN LİRA BULUNDU

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 Şubat'ta düzenlediği operasyonda Aykan D. ve hesabına hesap açılan 2 kişiyi gözaltına aldı.
Aykan D.'nin evinde yapılan aramada, 680 bin lira ele geçirildi. Öte yandan Aykan D.'nin, bir arkadaşının üzerine aldığı ve plakasını erkek çocuğunun isimiyle çıkarttığı öğrenilen lüks cipe polis ekipleri el koydu. Emniyetteki işlemlerin hemen peşinden dün adliyeye gönderilen, Aykan D. gözaltına alınırken, hesabına hesap açılan 2 kişi ise adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. - İstanbul