Sanal para birimleri son senelerin en çok konuşulan sorunlarından biri. Ani çıkışlar, dramatik düşüşler gösteren Bitcoin, Ethereum gibi bu sanal paralar aslında seyyaremizi tehdit ediyor. Nasıl mı? Cevabı haberimizde.

Bitcoin Çok yakıyor !

Sanal para dünyasında 'madencilik' tecrübe et sanal para üretme sürecinde aslında fiziksel olarak bir 'kazma' eylemi yok. Ancak endüstrideki enerji kullanımını izleyen kuruluşlarla göre sanal parada her bir dijital göstergeyi oluşturmak için şart olan bilgisayar gücü, vasati iki evin yaktığı kadar elektrik tüketiyor. Başka bir deyişle 'bitcoin' vb sanal paralar çok yakıyor.

 

Bitcoin, Ethereum gibi sanal paraları destekleyen ağların tükettiği enerji her gün bir başka ülkenin elektriğinden çalıyor.

 
Ethereum'un yaratıcısı Vitalik Buterin de bu vaziyetin farkında. Sanal paralar için kullanılan ağların aşırı enerji tüketiminin küresel ısınmaya tesirlerini azaltmak için enerji tasarrufu sağlayacak bir yöntem arayışında olan Buterin, 'Dünyaya en büyük katkımın Kıbrıs adasının küresel ısınmaya yol açtığı kadar negatif tesire kapı aralaması beni mutsuz ediyor' diyor.
 
Ancak bir takım sanal para meraklıları harcanan bunca enerjiden rahatsız değil. Bu ağların güvence altına alınması, bankaların ve hükümetlerin karşımasının mani olunması için yeni bir finansal altyapı hazırlanması gibi bir fakatç için enerji tüketmeye değer olduğunu müdafaa ediyorlar.

 

Peki Bitcoin, Ethereum gibi sanal paralar tabiri yerindeyse neden 'çok yakıyor?'

 
Bilgisayarınız / bilgisayarlar bu madenciliği yaparken yanıt bulmak için bir hesaplama yarışına giriyorlar. İstenen yanıtı bulmanın tek yolu var. Bunun için ne kadar çok tahminde bulunursanız tecrübe yaparsanız piyasaya sürülen Bitcoin kilidini açma bahtınız artıyor. Bilgisayar sayısı (sanal paralara olan alakanın artmasıyla) arttıkça, algoritma gittikçe daha da zorlaşıyor ve daha da fazla elektrik tüketimine yol açıyor. Milyonlarca bilgisayarın çalıştığını ve sıradanüstü bir enerji tükettiği hesaba katılırsa, "enerjiyi sanki su gibi yakıyorlar" deyimi çok yerinde olur.