Starfighters şirketi, Ay'a turist göndermek için var olan tek müşterisini eğitmeye başladı bile. 2018 yılının sonuna kadar Ay'a, turistik amaçlı seyahatlerin gerçekleştiğini görebiliriz.

Ay'a Yolculuk Başlıyor!

Gelecek yaz tatilinizi nerede geçirmeyi tasarılıyorsunuz? Antalya, İzmir veyahut Muğla güzel bir dinlenme için iyi seçenekler olabilir. Belki biraz daha fazlasını yapıp ülke dışına da çıkabilirsiniz. Peki hiç bir turist olarak Ay’a gitmeyi düşündünüz mü?
 
Starfighters Inc., uzay turizmini başlatacak ilk şirket olabilir. Ancak Starfighters Inc’in hayalindeki uzay turizmi yörüngeye çıkıp geri Dünya’ya inmekle bitmiyor. Starfighters Inc, NASA ile gerçilave ediştirdiği yardım anlaşmaları neticeninde müşterilerini Ay’a götürmeyi vadediyor.
 
Şirketin şu an için tek bir müşterisi bulunuyor lakin ilerleyen senelerde müşterilerinin artmasını umuyor. Şirket, uzay turistlerini yüksek G kuvvetleri, yer çekimsiz ortam gibi Dünya dışı şartlara alıştırmak için F-104 roketlerini kullanıyor.
 
F-104 roketleri ile Ay’a gitmek için eğitim almak çok güvenli gelmeyebilir. Fakat sesten iki kat hızlı gidebilen ve 90 derecelik keskin dönüş yapabilen bu jetler, Apollo görevlerine hazırlanan astronotları eğitmek için kullanıldı.
 
Starfighters CEO'su Rick Svetkoff yaptığı açıklama ile müşterilerinin uzayda karşılaşacakları şeyleri bilmeden ‘uzun’ bir yolculuğa çıkmalarının uzay turizmi sektörü için iyi olmayacağını, müşterilerinin son isteyeceği şeyin yolcu esnasında vaziyetlerinden rahatsız olmaları olacağını belirtti.
 
Starfighters, 2007 seneninde ticari uzay uçuşları ile ilgili kendisine yardım etmesi için NASA ile bir anlaşma imza attı. Bu da şirketin 2018 seneyin sonuna kadar iki turisti Ay’a gönderme emeline erişmek için NASA’nın iş ortağı olan SpaceX ile beraber çalışma yürütebileceği mananına geliyor.