AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, dijital para birimlerine yönelik regülasyon eksikliğinin yasaya aykırı kullanımı kolaylaştırdığını belirterek, "Şu an dünyada, Japonya ve Avustralya ile beraber dijital para birimlerini, para aklama ve terör finansmanına karşı denetleyen birkaç ülkeden biriyiz. Ancak birçok ülkenin aynı şeyi yapması gerekiyor." diye konuştu.

ABD Kripto Paralar Hakkında Çağrı Yaptı

Mandelker, New York'ta düzenlenen Para Aklamayla Mücadele ve Finansal Suçlar Konferansı'nda yaptığı konuşmada, dijital para birimlerine yönelik regülasyonların güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.
 
Son senelerde, terör gruplarının, suç örgütlerinin ve Venezuela gibi baskıcı rejimlerin dijital para birimlerine yöneldiğine dikkati çeken Mandelker, bu alandaki regülasyon eksikliğinin yasaya aykırı kullanımı kolaylaştırırken, para aklama ve terör finansmanı ile mücadeleyi zorlaştırdığını vurguladı.
 
Mandelker, Kuzey Kore, Hizbullah ve İran'ın dijital para birimlerini yasaya aykırı faaliyetleri için kullanan aktörler arasında bulunduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:
 
"Beynelmilel partnerlerimizi, dijital para birimlerine yönelik düzenlemeleri güçlendirmeye teşvik ediyoruz. Dijital para birimlerine yönelik regülasyon eksikliği, yasa dışı finansman rizikolarını kötüleştiriyor. Şu an dünyada Japonya ve Avustralya ile birlikte dijital para birimlerini, para aklama ve terör finansmanına karşı denetleyen birkaç ülkeden biriyiz. Ancak birçok ülkenin aynı şeyi yapması gerekiyor."