Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın TBMM'ye gönderilen Katma Değer Vergisi (KATMA DEĞER VERGİSİ) Yasayı ile Bir takım Yasa ve Kararnamelerde Farklık Yapılmasına Konusunda Yasa Tasarısı'nın içeriğiyle alakalı dün yaptığı yazılı açıklamada oyun geliştiricilerinin yüzünü güldürecek bir madde de bulundu.

Yerli oyunlardan KDV alınmayacak!

Meclise mesajlan tasarıda istisnaların kapsamının genişletildiği belirtilirken, tasarının meclisten geçmesi vaziyetinde teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunanların, bu bölgelerde ürettikleri oyun yazılımlarına KATMA DEĞER VERGİSİ istisnası sağlanacak. Başka bir deyişle Teknokentlerde geliştirilen oyunlar ve bunların paketleri KATMA DEĞER VERGİSİ'siz satılabilecek. Bu destek hali hazırda diğer yazılım alanlarına sağlanıyordu, ancak bilgisayar oyunları kapsam dışında tutmuştu.
 
Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği'nin 2015 seneninde açıkladığı "Oyun sektöründe vergilerin azaltılması vizyonu" dahilinde bir senesi aşkın süredir geliştirdiği görüşmeler neticeninde, bilgisayar oyunları vergi istisnası yeni tasarıda kendine yer bulmuş oldu. Bu gelişme Teknokentlerde yerleşik oyun geliştiricilere desteği arttırırken, hali hazırda sektörün büyümesi önünde mani teşkil eden ÖTV gibi diğer vergilerin kaldırılabilmesi ile ilgili da umut vermiş olacak.
 
TOGED Yönetim Heyeti Üyesi Özgür Karayalçın, konuyla alakalı düşüncelerini, “Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği olarak, ODTÜ TEKNOKENT’in desteğiyle, alakalı bakanlıklarla yürüttüğümüz görüşmeler neticesinde, oyun geliştiricilerinin bu yasa tasarısı kapsamında bulunmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Verilen önerinin onaylanması halinde yerli oyun geliştiricilerimizin üzerindeki mali yükün bir nebze daha deşarj olacağına inanıyoruz,” şeklinde belirtti.
 
 
Konunun takibinde olacaklarını söyleyen Karayalçın, yakın gelecekte oyun geliştiricilerine müjdeli haberi vermeyi umut ettiklerini de sözlerine ilave etti.