Nişantaşı Üniversitesi, Uçan Otomobil Geliştirmek İçin Japonlarla Anlaşma İmzaladı... Nişantaşı Üniversitesi, Japonya'nın Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of Applied Science ile elektrikli uçan otomobil projesi geliştirmek için anlaşma imzaladı.

UÇAN OTOMOBİL GELİYOR!

Nişantaşı Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversitenin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde geliştirilen ve "SORA Project" isimi verilen proje, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çolak ve Nagasaki Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Fujio Kurokowa öncülüğünde yürütülüyor. Proje dahilinde Nagasaki Üniversitesi ve Nagasaki Institute of Applied Science ile yapılan iyi niyet anlaşmasının yanı sıra Tajima Motor Corporation ve Isahaya Electronics Corporation firmaları ile görüşmeler başladı.

2020'DE HİZMETE GİRECEK

Proje ile çmerhale arkadaşı teknolojilerle donatılmış, yüksek verimliliğe sahip, enerji tüketimi düşük, yüksek erimli yeni nesil elektrik motorlarına sahip hem karada hem de havada gidebilen araçlar geliştirilecek. Erişim, arama kurtarma, ambulans gibi çeşitli görevlerde kullanılacak araçların insansız olarak, verilen adreslere gidebilmesi de amaçlanıyor. Araçların önce 1 kişilik, sonra 2 kişilik olmak üzere değişik prototipleri hazırlanacak. Araçların 2020 seneninde hizmete girmesi amaçlanıyor.

Türk ve Japon akademisyenler tarafından geliştirilecek olan projenin patent müracaatlarının Silikon Vadisinde gerçilave ediştirilmesi tasarılanıyor.

Bir inovasyon projesi olarak, üniversitelerin ilmi katma değeri ile gerçilave edişmesi tasarılanan projenin başlangıç mertebesi için takriben 5 milyon dolar meblağında ön yatırım yapılacak. Projenin ilerleyen mertebelerinde ise Türkiye'den Nişantaşı Üniversitesi dışında Ar-Ge, sivil havacılık ve teknoloji alanında çalışmalar yapan kamu müesseseleri ve özel müesseselerin da projede bulunmaları bekleniyor.

ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMALARI DA İMZA ADACAK

Proje kapsamında ayrı olarak öğrenci ve öğretim üyelerinin de dahil olacağı değişim programı anlaşmaları, staj programları ve mükemmeliyet merkezi anlaşmaları gibi çalışmalar bulunuyor.

Açıklamada, Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Levent Yumuşak başlı'ın şu sözlerine yer verildi:

"Nişantaşı Üniversitesinin kuruluş fakatçları arasında öğrencilerimizi geleceğe ve geleceğin teknolojilerine hazırlamak, her türlü alanda ülkemizi beynelmilel arenada başarıyla temsil edecek, dünyaya değer katacak insanlar yetiştirmek bulunuyor. İşte bu fakatç doğrultusunda geleceğin mesleklerine, yeni teknolojilere yatırım yapıyor, dünyada ilklere imzalamak için çalışıyoruz. Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüs'ün ilk projesi olarak SORA Projesi ile dünyada kullanılmamış bir teknolojiyi ülkemize getiriyoruz. Emelimiz Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmak. Türkiye için çalışıyoruz. Bu proje sadece bir başlangıç, Nişantaşı Üniversitesi olarak durmak bilmeyen bir gelişimin parçasıyız."