Otomotiv sektörünün yıldızı Mercedes, yeni nesil teknolojilere uyum sağlamak konusunda, geleneksel köklerine rağmen çok hızlı hareket ediyor. Firmanın MWC 2018’de görücüye çıkarttığı araç içi yapay zeka sistemi MBUX, rakiplere karşı ciddi bir avantaj sağlayacak.

Mercedes, Araç İçi Yapay Zekasını Tanıttı!

Yapay zeka sistemleri, üretim endüstrisiyle birlikteliğinde rüştünü her fırsatta kanıtladı. Kullanıcılar, satın aldıkları şey ne olursa olsun, tamamiyle kişiye özgü olmalarına bayılıyorlar. Bu konuda şirketlerin yapabileceği en önemli atılım da yapay zeka yatırımları oluyor. 
 
Şayet otomotiv sektörünün öncülerindenseniz ve Tesla gibi yeni nesil firmalar karşısında dayanmak istiyorsanız, Mercedes yol göstericiniz olabilir. Çünkü firmanın Mobil Dünya Kurultayı dahilinde tanıttığı yeni MBUX (Mercedes User Experience / Mercedes Kullanıcı Tecrübesi) sistemi, sene bombası olabilir.
 
 
Yeni A serisi otomobillerinde yer alacak bu sistem için Mercedes oldukça iddialı bir sunum gerçilave ediştirdi. Sezgisel olarak makine öğrenimi destekli MBUX, kullanıcıların davranışlarına ve alışkanlıklarına göre giderek kendini geliştiriyor. Takriben 70 milyon kod satırından oluşan dev bir yazılımın çekirdeğini oluşturduğu sistem, arttırılmış gerçeklik teknolojisi üzerinden haritaları görüntülüyor. 
 
Arttırılmış gerçekliğin araç içi sistemlere resmi girişi olarak kabul gören MBUX, bu konuda sektörün öncüsü olan Tesla gibi yeni nesil rakiplere karşı yerinde bir misilleme oldu. Gene de Mercedes, hala fosil yakıtlar kullanan araçlar üretmeye devam ediyor. Ancak fabrikalarını dönüşüme sokan firma, Daimler koluyla gerçilave ediştirdiği yapar zeka çözümlerini önem esnasında en tepeye yerleştiriyor.