Bir otomotiv devi daha, dizel motorların sona yaklaştığının sinyalini verdi!

Dizel Motorlarda Sona Mı Geliniyor?

Fiat Chrysler'in dizel tasarıları yeniden odak noktası haline geldi. İtalyan-Amerikan otomobil üreticisi, geçen Aralık ayında şirketin ağır işlere yönelik kamyonetlerinin emisyon testlerini aldatmaya yönelik aletler kullandığını iddia eden davalarla sarsıldı. Geçtiğimiz ay, EPA, Chrysler'in araçlara emisyonları artıran kimi yazılımlar yüklediğini öne sürdü ve Clean Air Act'i ihlal ettiğini söyledi. Şimdi ise, Financial Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Fiat Chrysler Automobiles (FCA), dizel yakıtını 2022 seneye kadar yolcu otomobillerinde yakıt olarak kullanmayı bırakacak.
 
Sitenin kaynaklarına göre, otomobil üreticisinin Jeep, Ram, Dodge, Chrysler, Maserati, Alfa Romeo ve Fiat gibi tüm otomobillerindeki dizel motorunu evreli olarak bırakmaya yönelik, 1 Haziran'da açıklayacağı 4 senelik bir tasarısı var.
 
Elbette FCA, dizel emisyonlarıyla uğraşan ilk araba şirketi değil. Volkswagen, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin emisyon testlerini aldatmaya yönelik suçlamalarından 4.3 milyar dolar ceza almıştı. Mercedes'in yapımcısı Daimler de, test2 makinelerini kandırmak için yazılım yüklemekle suçlanıyor. Financial Times'ın belirttiği gibi Toyota ve Porsche gibi firmaların da, emisyon testlerini geçebilen dizel motorları yapmak gittikçe daha pahalıya mal olduğundan, dizel motorları bırakma tasarıları var.