Marketlerde yemek çeklerinin kullanılmasının yasak olduğunu ancak bu yasağa uyulmadığını dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Biz bu konuda yeni bir düzenleme getirmeyeceğiz. Yine uygulanabilir" dedi. Tüfenkci, yemek kartı düzenlemesinde tam metnin 15 gün sonra duyurulacağını bildirdi.

Yemek Kartları(Sodexo ,Ticket,Multinet) Alışverişte Kullanılmaya Devam Edecek mi ?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yemek kartlarına ait, "Esnafımızın kaliteli yemek vermesi, ücretlerin mantıklı düzeyde tutulması, yemek kartı firmalarının komisyon ve iskonto oranlarının netleşmesini istiyoruz." diye konuştu.
 

"YEMEK KARTI MARKETLERDE KULLANILABİLİR, BİZ İSKONTO ORANLARIYLA ALAKALI DÜZENLEME YAPACAĞIZ"

 
Tüfenkci, AK Parti TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Grup Toplantısı öncesi yemek kartlarına ilişkin gazetecilerin suallerini cevapladı. Yemek kartlarının marketlerde geçmesi veyahut geçmemesi konusunun kendi istemleri dışında olduğunu belirten Tüfenkci, şöyle devam etti:
 
"Mevcut sistemde Gelir Yasanına göre marketlerde yemek çeklerinin kullanılması zati şu anda yasak. Fakat fiiliyatta uygulanıyor. Yeniden uygulanabilir. Biz bu konuda yeni bir düzenleme getirmeyeceğiz, yemek kartı veren firmalarla, esnaf arasındaki komisyon oranları ile iskonto oranlarıyla alakalı düzenleme yapacağız. Özellikle esnafımızın kaliteli yemek vermesi, ücretlerin mantıklı düzeyde tutulması, yemek kartı firmalarının komisyon ile iskonto oranlarının netleşmesini istiyoruz."
 
Bakanlık olarak rastgele bir ücret belirlemesi yapmayacaklarını, fiyatların piyasada belirleneceğini aktaran Tüfenkci, "Esnaf hangi kalitede yemek hizmeti sunacaksa, belirtmesi gerekiyor. 10 liralık, 16 liralık yemek var. Bunu hangi kalitede sunuyorsa, orada koşullarını belirtmesi gerekiyor. Yemek kartı firmaları, esnaf mağdur olduğunu dile getiriyor, yurttaş da kaliteli yemek yemediğini söylüyor, onun için zaten marketler gibi alternatif alanlara yöneliyor." ifadesini kullandı.
 
AA