Şayet Android'li bir alet kullanıyorsanız; bakın cihazınız, Google için sizden ne kadar çok bilgi topluyor.

Her Yaptığımız Kaydediliyor

Quartz'ın yeni raporuna göre Google attığınız her adımı, gittiğiniz her yeri ve kaldığınız mekanları izliyor. Burada suçlu, her Android telefonda bulunan ve çok dikkat çekmeyen Location History (konum geçmişi) isimli bir uygulama. Bu uygulamanın sizi izlemesi için onu kendi elinizle açmanıza ihtiyacı yok, başka bir söylemle telefonunuzu açtığınızda düşünülen ayarları sizi izlemesi için hazır halde çalışmaya başlıyor.

Google'a göre bu uygulamanın suçsuz özellikleri arasında Google Assistant, Google Maps ve Photos uygulamalarına yardım ederek onların konumunuza göre içerik üretmek bulunuyor. Eğer bu uygulamalardan rastgele birini kullandıysanız, şu an Location History açık demektir.

Quartz, ne kadar veri kaydedildiğini ve Google'ın sunucularına geri gönderildiğini görmek için yaptığı bir deneyde, fark Android sürümleri çalıştıran üç fark Android telefonu (bir Samsung Galaxy S8, bir Google Pixel 2 ve bir Moto Z Droid) kullandı. Wi-Fi ağa katılmak yerine telefonlar portatif bir Wi-Fi ağı kurarak iletileri ve ağ istekleri kesildi ve Location History'nin göderdiği veriler okundu. İşte Google'ın hakkınızda topladığı verilerin listesi:

Yürüme, bisiklet sürme ve araç sürme faaliyetlerinden hangisini yaptığınız.

Havanın barometrik basıç değerleri.

Wi-Fi mı yoksa hücresel mi kullandığınız.

MAC adresi (eşsiz bir tanımlama aracı) hangi Wi-Fi ağına bağlı olduğunuz

MAC adresi, sinyal gücü, frekansı ve yakında bulunan Wi-Fi ağ listesi.

MAC adresi yakında bulunan Bluetooth aletler ve bağlantı güçleri.

Pil ömürünüz ve telefonunuzun şarjda olup olmadığı.

Piliniz voltajı.

GPS apsisleriniz ve isabet oranı.

GPS'e göre deniz düzeyine olan yüksekliğiniz ve isabet oranı.