Robot firması Boston Dynamics, geliştirdiği robotuna “kol” gibi yeni özellikler ekledi. Yakın gelecekte ROBOTLAR hayatımızda daha fazla yer alacak gibi görünüyor.

Yakın gelecekte ROBOTLAR hayatımızda daha fazla yer alacak gibi görünüyor. (Video)

 
Son birkaç sene, hem yapay zeka hem de robot teknolojisinin altın çağı oldu. Yapay zekaları internet ve diğer alanlarda sık sık görüyor olsak da, robot teknolojisi hala saklı kapılar ardında yürütülüyor. Daha önce paylaştığı görüntülerle robot teknolojisinde ne kadar çok ilerlediğini gösteren Boston Dynamics, yaptığı robot tasarımına yeni özellikler ilave etmeye devam ediyor. Şirket, YouTube kanalından yayınladığı son videoda, Spot Mini isimli robotun kapıları açarak arkadaşının geçmesi için beklediğini görüyoruz.
 
 
Aslına bakılırsa Boston Dynamics’in robotlarının daha önce kapıları açtığını görmüştük. Buradaki vaziyet ise, kapıyı açan robotun kola benzer bir eklemi olmasıydı. Kolun ucunda bulunan el benzeri bir kıskaçla kapıyı açmayı muvaffak olan robot, daha sonrasında eli bulunmayan robot arkadaşının kapıdan geçmesini bekliyor. Arkadaşı kapıdan geçtikten sonra eliyle kapıya yardımcı olmaya devam edip kendisinin de kapıdan geçmesini sağlayan robot, Boston Dynamics’in bu vakitlerde çalışmaya devam ettiğini gösteriyor.
 
Boston Dynamics’in videolarına baktığımızda, ortada kolay bir robottan çok daha fazlasını görüyoruz. Yürüyebiliyor, koşabiliyor, engelleri geçebiliyor, kapıları açabiliyor ve tüm bunları yaparken balansını savunmaya devam ediyor.
 
Kısa süre önce Softbank tarafından 100 milyon dolara satın alınan Boston Dynamics, ilerleyen senelerde parasını fazlasıyla çıkaracak gibi duruyor.