Vücudun içini görüntülemeye yönelik yapılan çalışmalara bir yenisi daha ilave etti. ProjectDr isimli çalışama, vücudun içini göstererek doktorlara kolaylık sağlıyor.

Vücudun içini görüntüleme: ProjectDr GELİYOR!

 

Vücudun içini görüntüleme: ProjectDr


Alberta Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen proje, hasta vücudunun iç bölümünün 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlıyor. ProjectDr, sanılanın aksine cildi saydam yapmıyor ve eş vakitli görüntü sağlamıyor. Bunun yerine, daha önce ele geçirilen üç boyutlu BT ve MR görüntülerini cildin üzerine yerleştiriyor. Böylelikle vücut taramaları bir puzzle gibi birleşerek bütün bir görüntü sağlıyor.

Sistem bir projektör, infrared kamera ve hasta vücudundaki belirli konumlara yerleştirilen işaretleyicileri içeriyor. Kameralar bu belirteçleri izliyor ve hasta hareket ettikçe cilde yansıyan görüntüler hastanın konumuna uyum sağlıyor.

Sistem, vaziyetin gerektirdiği şekilde yalnızca akciğer veya sadece kan damarları gibi bölümlenmiş görüntüleri de alması mümkün. Test2 mertebesindeki sistemin, doktorların hasta görüntüsüne bir bütün olarak bakmasını sağladığı için teşhis doğruluğunu artıracağı umuluyor. ProjectDr ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.