Dizüstü bilgisayarların bataryaları hakkında pek kişinin doğru bildiği, ancak aslında yanlış olan bilgileri sizler için topladık.

Piller Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış!

Dizüstü bilgisayarların batarya ömürleri son senelerde iyiden iyiye gelişti. Daha önceki senelerde 2-3 saatlik batarya bir dizüstü bilgisayar için fazlasıyla ideal konumdayken, günümüzde bu süreler 9-10 saate kadar çıkartılabiliyor. Haliyle bilgisayarların pilleri bizim için daha önemli oluyor. Sonuçta hiçbir elektrik kaynağına takmadan 10 saat süresince bilgisayar kullanmak muhteşem bir şey.
 
Bugün sizlere dizüstü bilgisayarların pilleri ile ilgili yanlış bilinen gerçekleri göstereceğiz. Bu haberden sonra dizüstü bilgisayar bataryalarına karşı daha değişik bakacaksınız.
 

Bilgisayarda takılı olan piller daha çabuk bozulur

Yanlış. Telefonlarda olduğu gibi çok uzun vadede bu pilleri %100’de kullanmak pek hoş değil, ancak bataryanızın tam şarj olmasına ve şarj olduktan sonra bilgisayarınızda kalmasında rastgele bir mahzur yok. Bildiğiniz gibi elektronik mühendisleri yıllarca üniversite okuyup ellerine bir diploma almış insanlar. Pil %100’e eriştiğinde elektronik devreleri kapatıp pilin daha fazla şarj olmamasını sağlayabiliyorlar. Bilgisayarlarda pilinizin %100’ün altındaysa öncelikle pili şarj eder, pil şarj olduktan sonra prizden gelen akım olduğu gibi bilgisayarı çalıştırmaya devam eder. Başka bir deyişle sürekli bataryanızdan yemiyorsunuz. Bataryanız bu süreçte çok fakat çok küçük bir tüketimle kendini yeniliyor. O da pile zarar verecek bir şey değil.
 

Pili çıkarıp kenara koydum, kafam rahat

Bir dizüstü bilgisayarın en önemli özelliklerinden biri pilidir. Elektrikler gitmiş olsa dahi bilgisayar mesele yaşamadan ayakta kalabilir. Şayet siz pili kenara koyarsanız hem bilgisayarın ani elektrik kayıplarında zarar görmesine kapı aralarsınız, hem de pil uzun süreli elektriksiz kaldığı vaziyetlerde deşarj olur. Deşarj olan pil şişer ve nurtopu gibi bir bozuk piliniz olur.
 

Bilgisayarı pilde fazla kullanmamalıyım

Yanlış. Bilgisayar kullandığınızda her köşede priz aramanıza gerek yok. Bataryası %10’un altına inene kadar bilgisayarı pil üzerinde kullanabilirsiniz. Telefonda olduğu gibi dizüstü bilgisayarın pillerinde de şarjı sonuna kadar tüketmemeniz gerekiyor, ancak bunun dışında istediğiniz vakit prizden çıkararak batarya üzerinden kullanmanızda bir mahzur yok.
 

Pilin çabuk bozulmaması için fazla şarj etmemeliyim

Yanlış. Pilin ömrünü şarj/deşarj süresi belirlemiyor. Pilin deforme olması için kaç sefer şarj/deşarj olduğu önemlidir. Hem de pillerde belirli bir hududa kadar şarj etme hakkınız vardır. O huduttan sonra pil kendini şarj etmeye kapatır. Bunun sebebi, pillerin belirli sayıda şarj olup boşaltılmasından sonra deforme olması ve patlama gibi ciddi sonuçlar doğurabilmesidir. Başka bir deyişle 3 senede 400 sefer boşalıp yine dolan pille 1 senede aynı rakama erişen pil, aşağı yukarıya aynı şekilde deforme olur.
 

Pil takılı olmayınca bilgisayar bozulur

Yanlış. Bilgisayarların içerisindeki yüksek frekanslı regüle devreleri, batarya olmasa da fazlasıyla yeterlidir. Bu devreler hem batarya hem de adaptörün verdiği voltajın %20 üzerindedir. Bu sayede bilgisayarınızın devrelerini pek kolay yakamazsınız. Pil, bu konuda özel bir etken oluşturmuyor.