Bundan yalnızca birkaç sene önce rastgele bir insana, evine mikrofonlar ve kameralar yerleştireceğinizi söyleneniz dehşete kapılırdı. Teknolojinin yaramaz çocuğu Facebook, mobil aletlerin donanımlarını kullanma alışkanlığını hanelerimize uyarlamak istiyor.

DİKKAT! Evlerimize Mikrofon ve Kamera Yerleştirmek İsteniyor!

 
 
Sosyal medya devi Facebook, son senelerde geçirdiği dönüşümle dünyanın en büyük reklam ajansı haline geldi. 2.2 milyarı aşkın üyesi onu hudutları belli olmayan bir ülkeye dönüştürdü. Bu ülkede bu arada hukuk kaideleri da yok ve kontrolü elinde tutan platform, bizim hakkımızda bizden daha çok şey biliyor. Akıllı telefonlarımızın kameraları ve mikrofonları, dinleme ve izleme için kullanılıyor, reklamverenler için pazarlama verisine dönüştürülüyorlar. 
 
Hanelerimiz, bizim en rahat olabildiğimiz, pijamalarımızla bütün gün takılabildiğimiz özel alanlarımızdır. Dünyanın meraklı gözlerinden uzak bir ortamda bulunmak herkesi deşarj olur. Ancak son yıllarda akıllı telefonlarımız ve bilgisayarlarımız üzerindeki kamera ve mikrofonlar, o meraklı oluşumların gözü kulağı olmuş vaziyette. Bu gerçeği kabul etmek kötümser bir bakış açısı değil, çünkü kitlelerlin izlendikleri ve dinlendikleri bir gerçek.
 

Facebook, elektronik aletler içindeki bu operasyonunu hanelerimize uyarlamak istiyor:

Cheddar ismindeki bir teknolojis sitesi, sosyal medya devinin Portal denilen ve 499 dolara alıcı bulacak bir aleti piyasaya sürmeye hazırlandığını belirtiyor. Facebook’un bu aleti 15 inçlik bir ekran, yüz tanıma sistemi, mikrofonlarla ses kontrolü ve geniş açılı bir kamera içeriyor. 
 
Yüz tanıma sistemi temel olarak, insanların şifrelerini girmeden hesaplarına ulaşmalarını sağlamak emeliyle kullanılacak. İnsanlar hanelerinde mobil alet veyahut bilgisayar kullanmadan sosyal ağlarına ulaşım sağlayabilecekler.
 
Ancak oldukça kaygı verici bir vaziyet var. Bu cihaz, Facebook’a bağlı olan ve zihin okuma teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten Building 8 ismindeki bir araştırma şirketi tarafından üretiliyor. En azından şu an için Portal’ın beyin okuma yerine, alışkanlıklarımızı ve tüketim eğilimlerimizi okumaya yönelik bir cihaz olduğu aşikar. Açıkçası kötünün iyisi de tam olarak böyle bir şey.  
 

Cheddar'a göre:

 
"Cihaz, Amazon'un Echo hoparlörlerine benzeyen akıllı bir asistan olarak konumlanmak yerine, aile fertleri ve arkadaşlarla görüntülü sohbet ortamı sağlayacak. Aynı vakitte sosyal ortama sürekli bağlı kalmanın da bir yöntemini sunacak." 
 
Facebook her yıl düzenlediği geliştiriciler konferansı olan F8’in 2018 ayağında bu ürününü tanıtmaya hazırlanıyor. 2018’in ikinci yarısında ise Portal’ın piyasaya sunulacağı söyleniyor.
 
Açıkçası özel hayatın ve şahsi verilerin saklılığı sıkıntısı sadece Facebook’a özgü bir durum değil. Günümüzde pek çok şirket, bizim hakkımızdaki verilerin boyutunu arttırmak ve daha kontrollü para kazanma teknikleri geliştirmek üzerine çalışıyor.