iPhone cihazlarda telefonun çökmesine ve mesajlaşma servisine erişimin engellenmesine neden olan bir açık keşfedildi.

iPhone'un çökmesine neden olan yeni açık

2017'nin sonlarında birçok yazılım hatası bulunan iOS sürümleriyle Apple'ın başı oldukça ağrımıştı. Şimdi de yeniden iPhone'ların çökmesine kapı aralayan bir açık keşfedildi. iOS 11.2.5 sürümünde olan bu hata, birçok iPhone'da tecrübe ettiğinde aynı neticesi veriyor.
 
Hindistan'ın bir bölgesinde kullanılan Teluguca diliyle irtibatı olan hata, alete bir ileti gönderildiğinde ortaya çıkıyor. Teluguca dilinde yazılmış mesaj iPhone'a iletildiğinde, telefon donuyor. Mesajda gönderilen karakteri telefon idrak edemediği için sürekli mesajı yüklemeye çalışıyor ancak başarılı olamıyor. Mesajlara tıklamak istediğinizde ise telefon kendini baştan başlatıyor. Fakat telefon yine başladığında da mesajlara ulaşamıyorsunuz. Her tıkladığınızda sizi ana ekrana geri yolluyor. Bu meselesi çözmenin tek yolu, başka arkadaşlarınızın ansızın fazla mesaj atıp o mesajın yüklenmesini iptal etmesi gibi görünüyor.
 
<blockquote class="twitter-tweet" veri-lang="tr"><p lang="en" dir="ltr">Another iOS bug is crashing iPhones and disabling access to iMessage <a href="https://t.co/9do0xyz7k4">https://t.co/9do0xyz7k4</a> <a href="https://t.co/15Ripq7PP8">pic.twitter.com/15Ripq7PP8</a></p>&mdash; Tom Warren (@tomwarren) <a href="https://twitter.com/tomwarren/status/964091937140690944?ref_src=twsrc%5Etfw">15 Şubat 2018</a></blockquote>
<script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
 
Geçtiğimiz ay da telefona gönderilen bir link telefonun çökmesine kapı aralıyordu fakat mesele 11.2.5 ile çözülmüştü. Bu sorun ise yeni ve iOS 11.3'ün beta sürümünde bu problemle karşı karşıya kalınmıyor. Bu da Apple'ın yeni çıkartacağı güncelleme ile sorunu çözeceğini gösteriyor. 
 
Fakat her yeni sürüm, yeni yazılım hatalarını da beraberinde getiriyor. Bu yüzden Apple'ın 2018 tarihinde yayınlayacağı iOS 12 sürümünde tamamiyle güvenlik ve yazılım için uğraşacağı söyleniyor.