Apple, kimlik hırsızlığı amaçlı e-postalar yüzünden iPhone, iPad ve Mac sahiplerini uyardı. Kişisel bilgilerinizi korumak için almanız gereken önlemler haberimizde.

Apple'dan Uyarı!

iOS ve macOS her ne kadar güvenli bir platform olsa da, e-mail yolu ile phishing olarak isimlendirilen saldırılardan dolayı data hırsızlığı vaziyeti yaşanabiliyor. Apple, son dönemde artan phishing saldırıları için müşterilerine ikazda bulundu.
 
Apple Destek sayfasında "Kimlik hırsızlığı fakatçlı e-postalar, düzmece "virüs" ikazları, destek aramaları ve başka türdeki dolandırıcılık eylemlerinin önüne geçme" başlıklı yazıda, iPhone, iPad ve Mac sahiplerinin bu tür saldırılardan nasıl savunacağı bulunuyor.
 
Apple, phishing olayı konusunda; "İnternette dolaşırken iPhone, Mac veya başka bir Apple aletinizde virüs saptadığını bildiren bir mesajla karşılaşırsanız veyahut Apple'da çalıştığını iddia eden bir kişi sizi arayıp hesap isminizi ve parolanızı isterse bu, olası bir dolandırıcılığın hedefinde olduğunuzu gösteriyor.
 
 
Dolandırıcılar sizi Apple Kimliği parolanız veya kredi kartı bilgileriniz gibi şahsi bilgilerinizi paylaşmaya ikna etmek için sahte e-posta, açılır reklam, kısa ileti ve hem de telefon etme da dahil olmak üzere mümkün olan her yolu tecrübe eder." açıklamasında bulundu.
 
Bu tür kimlik hırsızlığı olaylarının önüne geçmek için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanmanızı öneriyoruz.
 
İnternette dolaşırken aletinizle alakalı bir meseleye değin sizi uyaran bir açılır reklam veya sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Bu ikazlar, sizi sahte bir destek numarasını aramaya veya meselesi çözeceği öne sürülen bir uygulamayı satın almaya ikna etmek için tasarlanmış açılır pencerelerdir. Bu yüzden pop-up reklamlardaki uygulamaları indirmeyin.