Apple, iPhone X’da bulunan çentiği ortadan kaldırmak için şimdiden çalışmalara başladı. Çentiksiz telefonları 2019’da görebiliriz.

Apple, 2019 Modellerinde Çentiği Kaldıracak Mı?

 
 
 
 
İlk çıktığında pek çok kişi tarafından tenkit oklarının hedefi olan iPhone X çentiği, daha sonra Android cephesinde özellikle Çinli üreticiler tarafından benimsenmiş ve pek çok akıllı telefona ilave etmişti. Google’ın dün yayınladığı Android P geliştirici önizlemesinde de ilgi çekici özelliklerden olan çentikli ekran özelliği, her ne kadar tüm alakayı üzerine toplamış olsa da, Apple 2019’a kadar çentikleri telefonundan uzaklaştırmak istiyor.
 
Çentik, iPhone X’larda şu an için ihtiyaç duyulan bir tasarım. Yüz Kimliği doğrulaması için ihtiyaç duyulan tüm sensörler ve kamerayı içeren bölgenin nasıl kaldırılacağı büyük merak konusu. Şu anda teyit edilmiş bir açıklama yapmayan Apple, bu sene çıkacak aletlerinde yine çentikli ekran çıkaracak olsa da, önümüzdeki yıl daha fark bir tasarıma gidebilir.
 
Yeni modellerinde boydan boya tam ekran sunmak isteyen şirketin bunu nasıl yapacağı bilinmiyor, ancak kimi iddialar ortaya atıldı. Özellikle Apple’ın OLED seanslarına delik açabileceği veya ekranlardaki BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Siyah Matrix) alanından yararlanabileceği düşünülüyor. Böyle bir şey için elinde patent bulunan Samsung bu patenti Apple ile paylaşacak mı, yoksa yeni bir patent savaşı mı göreceğiz, ilerleyen dönemde göreceğiz.