Android'li telefonunuzun pil sağlığını kontrol etmenin ve onun kullanım ömrünü uzatmanın kolay yolunu açıklıyoruz...

Android Telefonunuzun Pili Sağlıklı mı?

 
Pil ömründen tasarruf etmek, çoğu Android kullanıcıları için günlük bir görev haline gelmiş vaziyette. Peki pilinizin günlük ömrünün yanında tüm ömrünü nasıl savunacağınızı düşünüyor musunuz?
 
Piller vakit içinde yıpranarak ilk günkü kadar iyi şarj olmayabiliyorlar. Bir başka söylemle zaman içinde tam bir şarjla dahi eskisi kadar performans alamıyorsunuz. Bu yüzden pilinizin vaziyetini kontrol edip, ona daha iyi davranmak isteyebilirsiniz.

Android'de Pil Sıhhati Nasıl Kontrol Edilir?

Bu iş için ücretsiz Accubattery uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulamanın tek işi pil sıhhatini göstermek olmasa da, bu işi iyi yapıyor. Accubattery'yi yükledikten sonra, karşınıza pilinizin ömrüyle alakalı kimi bilgiler gelecek. Uygulamaya göre pilinizi yalnızca yüzde 80'e kadar şarj ederek onun ömrünü biraz uzatabiliyorsunuz.
 
Uygulamadaki kaydırma düğmesini kullanarak bununla alakalı bir alarm kurabiliyorsunuz. Bu alarmı yüzde 80'e ayarlamanız öneriliyor, ancak değişik bir oran da kullanabilirsiniz. Sonuçları almak için telefonunuzu bir süre normal olarak kullanmayı sürdürmeniz gerekiyor. Accubattery bir süre sonra telefonunuzun pili ve kullanımınızla alakalı verileri bir araya getiriyor ve bunları uygulama içerisinde gösteriyor. Bilgiler bir iki günde görünür hale geliyor ancak daha iyi sonuçlar için uygulamayı birkaç hafta veya ay kullanmanız gerekebilir.
 
 
Discharging sekmesinde pilinizin ne kadar dayanacağını görebiliyorsunuz. Burada vasati pil kullanımını, uygulamaya göre kullanımı ve fazlasını görebilirsiniz. Charging sekmesinde ise aletinizin ne kadar hızlı şarj olduğunu, Health sekmesinde pilinizin eskime vaziyetini ve yeni aletlerle mukayese etmesini görebilirsiniz.
 
Google Play'den indirin: Accubattery